Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 28. března 2020 Soňa

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pic Club za kopějku

Jsem pro přímou volbu starostů a hejtmanů

R^R^

0/0
28.2.2012 22:32

tomsk88

názor......

.... páni poslanci předhodili lidu kost (tedy přímou volbu presidenta),  nyní se možná národ bude bavit dišputacemi o přímé volbě starosty, nebo hejtmana (napřed by asi bylo nutné změnit zákon o obcích a možná i jiné související).....

já si myslím, že nás výšeuvedeného mohli politici ušetřit a odsouhlasit zákon o referendu, kdy by výsledek příslušného referenda byl závazný pro (například) zastupitelstvo, nebo parlament, popřípadě dotčeného politika......

0/0
27.2.2012 19:06

coj@nato.01

Re: názor......

Zákon je třeba změnit v každém případě k lepšímu. No uvidíme, jak zapracují námi placení šašci v lavicích.

0/0
28.2.2012 22:28

hafusak2

Také by mohla nastat taková situace:

Naprostá většina stran u nás si slíbila, že nikdy, nikde a v ničem nebude spolupracovat s KSČM. A najednou by se stal starostou komunista, měl za sebou občany města, ale v zastupitelstvu by byl sám. Co by dělali ostatní zastupitelé? Starostu ignorovat nemohou, sami odstoupit? - to sotva. Být úplně ve všem proti? To by zase narazili u občanů. Souhlasit? To jim zase partajní ústředí může zrušit jejich stranickou organizaci. Přitom už v posledních komunálních volbách na řadě vesnic a městeček strany vyhořely a vítězily různá Sdružení pro......, Hnutí za ...... , případně nezávislí. To by hrozilo zánikem ZO stran na venkově a politikařilo by se až v městech tak nad 30 tis. obyvatel. :-)

0/0
27.2.2012 15:43

IoannesBaptist

Pak jedině

vybavit starostu rozsáhlými pravomocemi a zbytek zastupitelstva zrušit. Jinak ho přehlasují, kdy se jim zamane.

0/0
27.2.2012 15:33

VLAKR

Přímá volba starosty je nesmysl

to si troufám tvrdit i po patnáctiletém působení v obecním zastupitelstvu.

V obci totiž všechna důležitá rozhodnutí musí schvalovat hlasováním obecní zastupitelstvo. Starosta proti vůli obecního zastupitelstva nic důležitého rozhodnout nemůže. V praxi by se pak občas mohlo stát, že za starostu bude zvolen nějaký populární solitér, který ale nebude mít podporu zastupitelstva. Jak by to pak v obci vypadalo, kdyby obecní zastupitelstvo takřka ve všem starostu přehlasovalo?

Jinak na Slovensku s tou přímou volbou starostů zrovna moz nevyhráli. Po posledních komunálních volbách v televizi ukazovali záběry, jak přímo zvolený pologramotný romský starosta (Romové měli v obci většinu) nebyl sto ani pořádně přečíst slib nově zvoleného starosty.

+1/0
27.2.2012 15:01

krejci

Nejen přímá volba starosty je nesmyslem

tím je také přímá volba hejtmana i presidenta.

0/0
27.2.2012 15:07

Jarcho

Na Slovensku to funguje.

A funguje to i v USA.

Není důvod, aby to nefungovalo i u nás.

Já bych to ještě rozšířil i o přímou volbu náčelníka obecní policie a šéfa stavebního úřadu.

A soudci by také měli být voleni na dobu určitou a nikoli jmenováni na doživotí.

+1/0
27.2.2012 15:21

vena65

Re: Přímá volba starosty je nesmysl

Zkuste si tedy aspoň teď po těch 15 letech v zastupitelstvu přečíst pozorně zákon o obcích. Že starosta nemůže nic důležitého rozhodnout je pitomost. Zvláště v menších obcích kde není zřízená rada, má starosta její pravomoci.

0/0
27.2.2012 19:25

coj@nato.01

Píši o "nich" níže....

;-D...a už se sem jejich hlásné trouby slétají.

0/0
27.2.2012 14:37

3lipy

Za pokus by to stálo,

tah hurá na poslance a senátory. A nepovolit s žádostí o změnu!

0/0
27.2.2012 14:36

coj@nato.01

Re: Za pokus by to stálo,

:-)...

0/0
27.2.2012 15:12

DAVIDIANUS

Pane Línek,

to je ale hluboká neznalost, ale omlouvá vás, že prezidenta a hejtmana v nejbližší době mít nebudete a o těch několika málo starostech asi vůbec nic nevíte....

0/0
27.2.2012 14:27

coj@nato.01

Přímá volba v obcích a městech jednoznačně ano ...

a k tomu i hejtmani na krajích!...To je to, co už dávno mohlo fungovat, jako v jiných dem. státek včetně Slovenska.  Ale nebyla politická vůle vládnoucích, zkompromitovaných politiků, zákulisních vlivových skupin a postbolševické "pravičácké" mafie. Takoví se budou demokratickému prvku přímé volby bránit zuby nehty do nekonečna. Občané se musí probudit, zatlačit a zatnout jim tipec.:-)...Jde jenom o to, zda jim to dosavadní "stádní" myšlení dovolí.

+1/0
27.2.2012 14:26

hafusak2

Proč ne? Není to špatný nápad,

jenom je jasné, že se to nebude líbit místním šéfům stran, kteří si na to místo sami dělají chutě, ale pokud by nebyli vítězi, tak by byli i se svými partajemi až ti druzí, navíc pokud by měli potíže s vyjadřováním, mohli by vedle hejtmana nebo starosty vypadat přímo jako šašci.. Zvláště v obcích a na malých městech kde se všichni znají by spíše rozhodovalo to, jaký je kandidát schopný a důvěryhodný člověk a ne v jaké je partaji. To by se určitě stranám nelíbilo.:-)

0/0
27.2.2012 14:25

DAVIDIANUS

Re: Proč ne? Není to špatný nápad,

To by bylo smutné, pokud by byl starosta ( ODS ) zároveň členem zastupitelstva, ve kterém by bylo 7 členů ČSSD a 7 členů KSČM ;-DR^;-D

0/0
27.2.2012 14:29

hafusak2

Re: Proč ne? Není to špatný nápad,

Protože jsem sám léta v komunální politice působil a znám problematiku obcí a malých měst, tak Vám odpovím, že takovéhle věci se klidně stát mohou - a nic se dít nebude. Na partaje a politikaření je možné si hrát až ve velkých městech a na krajích. Problémy malých měst jsou spíše škola, školka, voda, odpady, plyn, elektrika, čištění města, osvětlení, podpora zájmových organizací, všemožné opravy atd. - a jak tohle všechno utáhnout z minimálních peněz. Ty problémy se totiž dotýkají úplně všech, bez ohledu na politické přesvědčení. Pokud se tam kdy po volbách vyskytl někdo nový, kdo chtěl všechno hrát po politikářské linii, nejčastěji ho jako první do /píp/ poslali jeho vlastní spolustraníci, aby řešil město a ne stát.

0/0
27.2.2012 15:16

DAVIDIANUS

Re: Proč ne? Není to špatný nápad,

JSEM V KOMUNÁLNÍ POLITICE 22 LET A MOHU TO POTVRDIT, ale nikdy nevíte, na koho narazíte... Obecně určitě platí, že čím větší obec, tím větší politika....

0/0
27.2.2012 17:05

pefben2

Jo!

A domovních důvěrníků! ;-D

0/0
27.2.2012 14:24

Z mechu a pazdeří

Autor míchá jablka a hrušky dohromady

Starosta funguje jako premiér, tj. vládne díky koalici v parlamentu a nebo ve vedení obce. A koalice si starostu určí sama, i když před volbami bývá zřejmé, kdo to bude. Rozhodující je ale zisk koalice, ne jen zisk pro jednu osobu. Byl by problém mít starostu či hejtmana, primátora - za kterým není většina v zastupitelstvu. Tj. starosta, který by nebyl schopen nic prosadit, neměl by většinu.

U prezidenta tento problém není. Prezident má svůj samostatný úřad. Do nej je zvolen, pro své fungování nepotřebuje žádnou většinu v parlamentu, ani nikde jinde. Ani není parlamentem odvolatelný, snad krom výjimek, kde ale to musí stvrdit i ústavní soud.

Americký prezident je volen přímo (zhruba řečeno, volí volitelé). A funguje současně jako šéf vlády, tj. Američané volí především premiéra, který je současně prezidentem. Jejich vláda nemá žádné schvalování od parlamentu, je to prezidentský systém, kde prezident si vládu jmenuje a případně ministry sám odvolá, dle svého uvážení.

+1/0
27.2.2012 14:21

Z mechu a pazdeří

Re: Autor míchá jablka a hrušky dohromady

Výhodou US systému je velmi silná vláda, nezajímají ji nějací přeběhlíci v Senátu či Kongresu. Parlament tam funguje zákonodárně, takže jsou jen potíže u rozpočtu. I tam je lépe, když prezident, jeho partaj, současně ovládá aspoň jednu parlamentní komoru. Tato velmi silná pozice vlády a prezidenta má i zřejmé nevýhody, obrovská moc v rukou jedné osoby.

Aby skutečně fungoval volený starosta, tak by si pak musel své zastupitele najmenovat. Nebo mít většinový systém, kde starosta díky většinovému systému bude s nejvyšší pravděpodobností mít vedle sebe i lidi, kteří jsou z jeho volebního uskupení. Neumím si představit, že by lidi zvolili ve větš. volbě jednu osobu jako šéfa a jako zastupitele lidi z jeho opozice.

No, a docela bych chtěl vidět lidovce ve většinovém systému, získali by pár starostů, na Vsetínsku, pak někde na jižní Moravě. Ale jinak by si zas tak moc neškrtli.

0/0
27.2.2012 14:28

coj@nato.01

Vy mícháte jablka a hrušky dohromady

Pan Linek jasně píše o přímých volbách starostů (primátorů) a hejtmanů. Nepleťte do toho presidentský úřad, senát nebo parlament, apod. Plácáte nesmysly a záměrně manipulujete téma diskuse. Zrovna Američané by se vám vysmáli a poslali vás někam do....:-P

+1/0
27.2.2012 14:47

laduk

hm..

Jéé pan Línek, oblíbenec firmy Miros dopravní stavby. Já jsem pro .. a přihodím ještě okresního šerifa

0/0
27.2.2012 14:13

pgjed

Romane, to je samozřejmé!

Jenom si nejsem jistý, zda si naše vedení uvědomuje důležitost této možnosti.

0/0
27.2.2012 14:10

pavsson

Solitér

V současném společenském klimatu je téměř jisté, že by nebyl zvolen politik, ale solitér. Problémy nevyřeší osamocení střelci. Buď se musí změnit stávající politické strany (sci-fi), nebo vzniknout nové. V každém případě je náš systém postavený na zastuputelské demokracii. Přímá volba jednoho člověka nemá příliš logiku. Jak by nepolitický solitér sestavoval radu?

+2/0
27.2.2012 13:51

coj@nato.01

Re: Solitér

Plácáte nesmysly a neznáte asi Zákon o obcích.:-/...Zajímavé, že v jiných státech to jde již po celá dlouhá desetiletí.

0/0
27.2.2012 14:33

kelner

Přímá volba starostů?

Přímou volbu starostů považuji za nesmysl. Pokud by přímo zvolený starosta byl ze strany A a většinu v zastupitelstvu by měla strana B, měl by pan starosta (primátor) pouze dvě možnosti:

a) oběsit se

b) dobrovolně se nechat dopravit do blázince

+4/0
27.2.2012 13:44

pavsson

Re: Přímá volba starostů?

Přesně tak. V praxi by to bylo ještě horší. Starosta by byl oblíbený nepolitický solitér, většinu by měly neoblíbené politické strany. Ty dvě možnosti by mu ale pořád zůstaly.

+1/0
27.2.2012 13:53

vena65

Re: Přímá volba starostů?

Nějak se ale z sidkuse o přímé volbě vytratila potřeba změnit také pravomoci přímo volených představitelů státní moci. Bez toho totiž nemá ani ta přímá volba prezidenta valného smyslu.

0/0
27.2.2012 14:03

coj@nato.01

Re: Přímá volba starostů?

Linek o voze a Véna zase o koze.:-P....

0/0
27.2.2012 14:50

vena65

Re: Přímá volba starostů?

Zkuste poposednout. Možná víc pochopíte. No i když... u vás asi poposedání nepomůže.

0/0
27.2.2012 19:20

pgjed

Re: Přímá volba starostů?

Nebo také poukazovat na to, proč nesouhlasí ( pokud by nesouhlasil) s názory a rozhodnutím ostatních zastupitelů, takže by nemohli nic čachrovat v utajení před veřejností. A v případě zaásadního nesouhlasu podat demisi. Občané by dostávali daleko silnější a významější impulzy k dění na radnici.

0/0
27.2.2012 14:09

DAVIDIANUS

Re: Přímá volba starostů?

Prostě by je musel poslouchat a papouškovat jejich rozhodnutí, jinak by nemohl existovat....

0/0
27.2.2012 14:23

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz